Sklep zoologiczny Wojciech Przybylski - Poznań, SwarzędzAkwarystyka

Gurami mozaikowe

akwarystyka - gurami mozaikowe

Gurami mozaikowe


To słodkowodne ryby z rodziny guramiowatych w przyrodzie występująca w wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego.


W hodowlach akwarystycznych wśród gurami wyselekcjonowano wiele odmian barwnych


Cechą charakterystyczną gurami są płetwy brzuszne, które zostały przekształcone w długie i cienkie, wręcz nitkowate wyrostki, które są niejako dodatkowym narządem dotyku.

gurami

Główne cechy gatunku

  • Gurami są rybami ciepłolubnymi, zwykle są spokojne ale płochliwe. Do hodowli gurami zbiornik akwarystyczny powinien być duży. Dobrze w nim umieścić rośliny pływające (dla gurami poleca się np. wgłębki wodne). Zalecana temperatura wody zawiera się między 24 a 33 °C. Gurami chętnie zjadają zarówno pokarm suszony (zarówno płatki, jak i drobne granulki), jak i żywy (rureczniki, larwy komarów i ochotek).
  • Samiec gurami jest intensywnie ubarwiony, ma płetwy bardziej zaostrzone niż samica, płetwa odbytowa jest zakończona nitkowatymi wyrostkami.
  • Temperatura sprzyjająca do tarła to około 28 °C. Tarło gurami odbywa się przy obniżonym poziomie wody (ok. 15-20 cm). Wtedy samiec buduje gniazdo w którym zwabiona samica składa ikrę. Po tarle samiczka powinna zostać odłowiona. Przez kilka kolejnych dni potomstwem opiekuje się samiec, który także zostaje odłowiony.
  • Młode gurami karmi się pierwotniakami i drobnym planktonem. Woda powinna być obficie natleniona (młode nie mają jeszcze dobrze wykształconego aparatu labiryntowego).

Sklep zoologiczno - wędkarski

Wojciech Przybylski
Poznań, ul. Garbary 34, tel. 61 852 69 61
Swarzędz, oś. Kościuszkowców 13, tel. 61 818 40 77
e-mail: biuro@wojciechprzybylski.pl