Sklep zoologiczny Wojciech Przybylski - Poznań, SwarzędzAkwarystyka

Kirysek

Kirys, także w odmianie spiżowej.

akwarystyka - kirys

Kirys

Kirysy to niewielkie, słodkowodne, łagodnie i pokojowo usposobione rybki żyjące stadnie. Pochodzą z rodziny sumokształtnych z rodziny Callichthyidae (kirysokształtne).

Były jednymi z pierwszych gatunków wprowadzonych do hodowli akwarystycznych.

Występuje w wielu odmianach takich, jak: albinos, złoto-miedziany. Zdarzają się ryby w kolorze czarnym. Płeć kirysków jest trudna do odróżnienia (samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone).

kirysy

Główne cechy gatunku

  • Kirysy najlepiej czują sie w zbiornikach w których obsadzono powyżej 6 osobników. Od czasu do czasu podpływa do powierzchni, by zaczerpnąć powietrza. Ciekawostką jest to, ze kirys oddycha dodatkowo przez jelita. Ryba jest dzięki temu przystosowana do życia w warunkach tzw. deficytu tlenowego.
  • Kirysy są spokojnymi rybkami, nadają się do akwarium wielogatunkowego. Kirysy znane są ze swojej pożytecznej funkcji polegającej na oczyszczaniu dna akwarium z resztek pożywienia. Z tego powodu niewskazanym jest umieszczanie na dnie zbiornika ostrego żwiru (może dojść do uszkodzenia delikatnych wąsików rybki).
  • W środowisku naturalnym nie osiaga zwykle więcej, niż 7 cm. Samice są zwykle większe i pełniejsze. Kirysy wyróżniają trzy pary wąsików przy otworze gębowym

Sklep zoologiczno - wędkarski

Wojciech Przybylski
Poznań, ul. Garbary 34, tel. 61 852 69 61
Swarzędz, oś. Kościuszkowców 13, tel. 61 818 40 77
e-mail: biuro@wojciechprzybylski.pl