Sklep zoologiczny Wojciech Przybylski - Poznań, SwarzędzAkwarystyka

Neon Innesa

akwarystyka - neony

Neon Innesa

Inaczej bystrzyk neonowy (łac. Paracheirodon innesi) to słodkowodna ryba z rodziny kąsaczowatych.

Ta niewielka rybka z charakterystycznym neonowym pasem wzdłuż górnej części ciała, kończącym się przed płetwą ogonową osiąga od 1-3 cm długości. W naturze największy znaleziony osobnik miał ponad 20 cm.

Rybka jest łatworozpoznawalna, ponieważ od połowy długości ciała do nasady płetwy jest jaskrawoczerwone.

Neony Innesa pochodzą z dorzecza Amazonki (wschodnie Peru). W 1936 został sprowadzony do Europy przez Augusta Rabaut. W tym samym roku z Niemiec rybki przewieziono do Stanów Zjednoczonych.

neon_innesa

Główne cechy gatunku

  • Neon Innesa jest spokojną, stadną rybą, dosyć wrażliwą na zmianę parametrów wody. Należy go hodować w stadzie składającym się z co najmniej 6 – 10 sztuk. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie zaleca się trzymania jej z mięsożernymi i dużymi rybami.
  • W środowisku naturalnym zamieszkuje dorzecze Amazonki, wschodnie Peru. W naszych domach najlepiej czuje się w średniej wielkości akwarium z ciemnym podłożem. Do wystroju akwarium oprócz roślin najlepiej umieścić korzenie.
  • Idealnym środowiskiem dla neona Innesa są tzw. "czarne wody". Woda w akwarium powinna być miękka do średnio twardej 10°n. Skala pH - lekko kwaśna, 5 – 7.
  • "Neonki" można karmić żywym pokarmem, mrożonym, ewentualnie suchym.
  • neon_innesa

Sklep zoologiczno - wędkarski

Wojciech Przybylski
Poznań, ul. Garbary 34, tel. 61 852 69 61
Swarzędz, oś. Kościuszkowców 13, tel. 61 818 40 77
e-mail: biuro@wojciechprzybylski.pl